Mam 9 lat i mieszkam w niewielkiej osadzie w Bieszczadach. Jestem Łemkinią, żyję w dużej prawosławnej rodzinie. Mój tata jest dekarzem: trudni się kładzeniem i naprawą dachów. Lubię malować obrazy na szkle.
Co wiesz o malarstwie łemkowskim?
O malarstwie łemkowskim
Moją pasją jest malowanie na szkle. W moich stronach całkiem sporo osób zajmuje się malarstwem. Wiele łemkowskich obrazów to sztuka o charakterze religijnym.
Często można spotkać u nas ikony, które przedstawiają Matkę Boską z Dzieciątkiem albo świętego Mikołaja albo innych świętych patronów.
Tradycyjne ikony są malowane na specjalnie przygotowanym podłożu z deski, do której przyklejone jest płótno. Święte postacie na ikonie na ogół są podpisane. Obrazy maluje się farbami, ale niektóre niektóre partie obrazu, na przykład aureole, nimby (czyli świetliste otoki wokół głów świętych) albo korony pokrywa się cieniusieńkimi płatkami metalu, żeby świeciły w obrazie i wskazywały na wyjątkowość postaci. To jest trudna i kosztowna technika malowania i ja jeszcze się nią nie zajmuję. Za to tworzę obrazy na szkle. Często maluję postacie świętych, ale lubię też malować kwiaty. Na ogół najpierw wykonuję szkic na kartce, którą podkładam pod taflę szkła, i dopiero później rysuję czarne kontury na szkle. Gdy zarys obrazu jest gotowy, przystępuję do nakładania koloru i wykańczania obrazu. Zawsze z podekscytowaniem czekam na chwilę, kiedy będzie można odwrócić taflę i zobaczyć, jak wygląda gotowe dzieło! Kilka spośród moich obrazów mój tatuś oprawił w ramki i powiesił w domu, jeden – przedstawiający piękny bukiet kwiatów – podarowałam mojej chrzestnej, a teraz zabieram się za namalowanie obrazu na urodziny dla mojej przyjaciółki.
ĆWICZENIE
Pomóż Lubie zaprojektować na kartce obraz dla jej przyjaciółki. Doradź, jak pokolorować rysunek. Jeżeli masz możliwość, to namaluj obraz na szkle według tego projektu.